لباس عروس سنتی کشورهای مختلف دنیا

 

 

در بسیاری از کشورها هنوز هم زوج‌های زیادی هستند که از لباس‌های سنتی کشور خود به عنوان لباس عروس استفاده می‌کنند. بخصوص در کشورهای قاره آسیا و آفریقا استفاده از لباس سنتی بسیار رایج است. در این مقاله با سایت زد پی همراه باشید تا با لباس عروس‌ کشورهای مختلف آشنا شوید.

امروزه در بیشتر نقاط دنیا عروسها در روز عروسی خود از رنگ سفید بهره می‌برند که برگرفته از لباس ملکه بریتانیا ویکتوریا می‌باشد. ملکه ویکتوریا در قرن نوزدهم میلادی سنت شکنی کرد و در روز عروسی خود لباس سفید برتن کرد. قبل از ملکه ویکتوریا خانم‌ها در روز عروسی خود از لباس‌های سنتی کشور خود استفاده می‌کردند و یا لباس‌هایی که مد همان زمان بود. امروزه به ندرت می توان لباس عروس به رنگهایی غیر از سفید دید.

اما هنوز هم در بعضی از کشورها شاهد پوشیدن لباس سنتی برای عروس‌ها هستیم ، به خصوص در قاره‌های آسیا و آفریقا، زوج های جوان لباس‌های سنتی کشور خود را برای روز عروسی ترجیح می دهند. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به برخی از لباس عروس‌های سنتی در کشورهای جهان بپردازیم.
 

ژاپن

کیمونو  پیراهنی است یکسره که دارای آستین‌های بلند و گشاد است و تا قوزک پا را می پوشاند

کیمونو در مراسم چای ژاپنی و عروسی مورد استفاده قرار می‌گیردمی باشد .

در ژاپن، عروس در روز عروسی دو لباس و یا بیشتر به رنگ‌های قرمز و سفید بر تن می‌کند.

 غنا

در کشور غنا طرز متفاوت و خاص لباس پوشیدن مردم بسیار جالب و ویژه است. غنا دارای باکیفیت‌ترین پارچه‌ها می‌باشد. بعضی از پارچه‌ها آنقدر محکم هستند که حتی با کمک قیچی هم پاره و بریده نمی‌شوند. رنگ پارچه‌ها  بسیار زیبا و رنگارنگ هستند.

در عروسی‌های سنتی غنا همه با لباس‌های رنگی دیده می‌شوند. لباس ملی غنا دارای رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی است. در غنا، هر خانواده لباس طرح مخصوص به خود را می‌پوشند.

 رومانی

جدیدا اکثر جوانان رومانیایی علاقمند به برگزاری عروسی به سبک مدرن هستند. با این وجود، همچنان می توان عروسی‌های سنتی را در مناطق دورافتاده رومانی مشاهده کرد. رومانی کشور چندان بزرگی نیست، اما هر منطقه‌ی آن سنت های خاص و جالب  خود را دارد.

 قوم سامی- اروپای شمالی

قوم سامی ساکنان بومی منطقه ای در اروپای شمالی بنام لاپلند هستند. پوشش سنتی آن‌ها گویای اطلاعات زیادی از صاحبانشان است. مثلا دکمه های مربعی شکل لباس از متأهل بودن صاحب آن لباس خبر می‌دهد، زیرا دکمه های مجردها، دایره است.

سریلانکا

در عروسی ‌های مردمان سریلانکا، عروس در مرکز توجه قرار می‌گیرد. البته ظاهر چشمگیر داماد هم بسیار دیدنیست.

هند

در فرهنگ هندوستان، لباس عروس ها، قرمز یا رنگ صورتی است. در ناحیه شمالی هندوستان، زنان متأهل ، یک خال قرمز رنگ بر روی پیشانی خود می‌زنند.

 اسکاتلند

دامادهای اسکاتلندی  در روز مراسم عروسی، طبق سنت خود، کیلت خانوادگی خویش را بر تن می کنند. کیلت همان دامن اسکاتلندی خوانده می‌شود، که لباس سنتی آقایان اسکاتلند است. در مراسم عروسی، داماد شالی شبیه به کیلت خود را روی شانه‌های عروس خود می اندازد که به نشانه ، پیوستن عروس به خانواده ی جدیدش است.

پاکستان

پاکستان یک کشور اسلامی است اما سنت های آن و آداب ورسوم ان با هدوستان بسیار نزدیک است. پوشیدن لباس عروس قرمز و یا طراحی با حنا بر روی دست و پای عروس از سنت‌های رایج این دو کشور است.

اتیوپی

تنها کشور مسیحی قاره ی آفریقا اتیوپی است. اکثریت مردمان این کشور پیرو کلیسای ارتدوکس هستند. به همین خاطر مراسم ازدواج کشور اتیوپی شبیه مراسم عروسی یونان و یا روسیه است.

 اندونزی

 کشور اندونزی جزایر بسیاری دارد که مراسم عروسی در هر یک از این جزایر متفاوت برگزار می‌شود. اندونزی دارای بیش از ۳۰۰  قوم  و ۶ مذهب ابنیادی است و نقطه اتصال فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت و زیادی است.

 قفقازی ها

جشن عروسی سنتی در قفقازی، معمولاً آقای داماد یک کت سرکیسی در بر می کند که  شمشیری هم به کمربند آن وصل است. عروس قفقازی معمولا لباس عروس سفید می‌پوشد که با نقش و نگارهای رنگین ملی آذین شده است.

چین

لباس عروس و داماد در چین به رنگ قرمز است. در فرهنگ کشور چین، رنگ سفید معنای سوگواری را دارد. در مراسم عروسی‌های چین، بعد از عقد، داماد روبنده‌ای به رنگ قرمز را از روی سر عروس خود بر می دارد.

 هاوایی

در کشور هاوایی لباس داماد تماما سفید رنگ است. حلقه گل در تمام مراسم‌های عروسی در این جزیره استفاده می‌شود. عروس‌ جزیره هاوایی گیسوان خود را برای عروسی با گل‌های تازه آراسته می‌کند.

مالزی

مالزی یک کشور اسلامی است، و اکثر مراسم‌های عروسی آنها طبق سنت های اسلامی اجرا می‌شود. لباس عروس در مالزی اغلب به رنگ بنفش،کرم و یا ارغوانی می‌باشد.

کره جنوبی

در کره ی جنوبی، محبوبیت عروسی‌های سنتی  روز به روز بیشتر می‌شود. طبق سنت باستانی کره، داماد همسر  خود را روی یک میز، بر روی پشتش می‌نشاند. این کار نشان دهنده این است که عروس می‌تواند همیشه به داماد در زندگی تکیه کند.

 نروژ

نروژی ها در مراسم‌های خاص همانند مراسم عروسی و یا غسل تعمید، پوششی به نام بوناد به تن می کنند که لباس سنتی کشور نروژ می‌باشد.

بالی- اندونزی

عروسی هایی که در کشور بالی برگزار می‌شوند بسیار چشمگیر و شگفت انگیز هستند. عروس و داماد لباس های سنتی کار شده‌ی کشور خود را به تن می کنند که با جزئیات ظریف و پیچیده تزئین شده است. هم عروس و هم داماد معمولا در مراسم عروسی تاجی از طلا بر سر می‌گذارند.

نیجریه

عروس نیجریه‌ای پیراهن عروسی  خود را بسیار درخشان و براق انتخاب می کند و گله  بر سر می گذارد، که سربند سنتی نیجربه است. لباس داماد هم از نظر رنگ و زیبایی مانند لباس عروس چشمگیر است.