عقد محضری مقاله ائی از سایت زد پی

عقد محضری یکی از مراحل ازدواج رسمی است که این روزها بازار گرمی دارد. بسیاری از خانواده‌ها مایل هستند تا پس از خواستگاری و بله برون، یک مراسم عقد محضری مختصر برپا نمایند و پس از آن با فراهم آوردن تشریفات لازم، برای عروسی آماده شوند. با توجه به این موضوع در سایت زد پی به مدیریت سارا زراعت‌پیشه، تلاش شده است تا نکات مهم و کاربردی در خصوص این مراسم خاص بیان شود تا افراد با سردرگمی‌های کمتری روبرو گردند. با این توضیحات در ادامه می توانید آداب و تشریفات عقد محضری را بررسی و مطالعه نمایید.

آشنایی با عقد محضری

آشنایی با عقد محضری:

در روز بله برون عموما خانواده‌ها یک روز را به عنوان روز عقد در نظر می‌گیرند که این مورد می‌تواند به صورت یک جشن بزرگ یا یک عقد محضری کوچک باشد. به عنوان اولین مرحله در این مراسم لازم است تا مدارک لازم برای عقد فراهم آید و دفترخانه مربوطه انتخاب شود. در سایت زد پی به مدیریت سارا زراعت‌پیشه، شما می‌خوانید که برای انتخاب سالن، لازم است که دقت نظر داشته باشید تا محل دفترخانه به منزل شما نزدیک باشد زیرا عموما در ایران پس از عقد محضری، یک ضیافت و مهمانی در خانه برگزار می‌شود. لذا هر چه این فاصله کمتر باشد، رفت‌و‌آمد آسان‌تر خواهد بود و زمانبندی شما بهتر می‌باشد.

برای عقد محضری لازم است تا شما معرفی‌نامه را از دفترخانه ازدواج دریافت نموده و به مراکز بهداشت جهت انجام آزمایش تحویل دهید. در این مراکز پس از انجام مشاوره‌های بسیار و آزمایشات مختلف، جواز مربوط به انجام عقد، صادر می‌شود که می‌بایست آن را به دفترخانه تحویل داد. این جواز به همراه شناسنامه‌های عروس و داماد و پدرهای آنان برای جاری نمودن عقد الزامی است.

آداب عقد محضری:

  • مرحله اول:

در مرحله اول همانگونه که در بالا ذکر شد، لازم است تا آزمایشات مربوطه انجام شود. با توجه به اینکه پاسخ آزمایشات ممکن است با تاخیر ارائه شود لذا بهتر است که 15 روز قبل از تاریخ عقد اقدام به انجام آن نمایید. پاسخ این آزمایشات تا 30 روز اعتبار دارد. در این مدت می‌بایست صیغه عقد جاری گردد در غیر این صورت لازم است تا مجدد آزمایشات تکرار شوند.

با توجه به مطالب مفیدی که در سایت زد پی به مدیریت سارا زراعت‌پیشه ذکر شده است، می‌توان متوجه شد که شما برای انجام آزمایشات ناشتا باید باشید. آزمایشات قبل از ازدواج شامل آزمایش خون و ادرار خواهد بود. در گام بعد عروس و داماد می‌بایست حتما واکسن کزاز را دریافت نمایند. البته این واکسن در شرایطی زده می‌شود که از زمان آخرین تزریق بیش از 10 سال گذشته باشد.

  • مرحله دوم:

در این مرحله لازم است تا تمام مهمان‌های خود را لیست نمایید تا گروهی از آنان از قلم نیفتند. در عقد محضری دعوت بزرگان و دوستان نزدیک کفایت می‌کند. معمولا این دعوت توسط پدر و مادر دو طرف انجام می‌شود. اگر برای این مراسم قرار است تا شام ارائه شود لازم است تا تخمین دقیقی از تعداد مهمان‌های خود داشته باشید.

  • مرحله سوم:

یکی از مواردی که در سایت زد پی به مدیریت سارا زراعت‌پیشه برای روز عقد محضری پیشنهاد می‌شود، تهیه کادو و گیفت‌های کوچک است. گیفت‌ها مذکور عموما به صورت جعبه‌های کوچک یا شکلات‌هایی که عکس عروس و داماد بر روی آنها درج شده است، می‌باشند. لذا قبل از مراسم باید این موارد را از مراکز مخصوص تشریفات تهیه نموده و در روز عقد همراه خود به دفترخانه ببرید. از دیگر مواردی که وجود آنها در روز عقد محضری اجباری است، ظرف عسل، حلقه، قند، سفره عقد و دفتر بله برون است. توجه داشته باشید که اگر شرایط ضمن عقدی قرار است تا به عقدنامه شما اضافه شود حتما روز قبل از عقد به همراه مدارک مورد نیاز به دفترخانه ارائه شود تا در آن روز مشکلی ایجاد نشود.

تشریفات عقد محضری

  • مرحله چهارم:

تجربه سایت زد پی به مدیریت سارا زراعت‌پیشه، نشان داده است که چون روز عقد محضری تنها یک بار در زندگی هر شخصی رخ می دهد لذا افراد می‌بایست خاص ترین‌ها را برای خود انتخاب نمایند. یکی از این موارد آینه و شمعدان است. گاها در بعضی از دفترخانه‌ها با سفره‌های شیک روبرو می شوید که زیبایی خاصی نیز دارند اما آینه و شمعدان خود شما می‌تواند بهترین گزینه برای سفره عقد باشد تا همیشه به یادگار در عکس‌ها وجود داشته باشد.

  • مرحله پنجم:

شما برای روز عقد محضری خود باید آرایشگاهی را انتخاب نمایید که از آرایش‌های سبک ملایم استفاده می‌کند. از هرگونه آرایش غلیظ که موجب تغییر چهره شما شود، لازم است که پرهیز نمایید. بهتر است که از چند روز قبل با آرایشگر خود صحبت نموده و سبک کاری او را مشاهده کنید.

  • مرحله ششم:

هر دختر خانمی دوست دارد که در این روز بدرخشد اما توجه نمایید که درخشیدن به معنای پوشیدن لباس‌های سنگین، پف دار و غیره نمی‌باشد. سایت زد پی به مدیریت سارا زراعت‌پیشه بیان می‌دارد که با لباس‌های ساده اما شیک نیز می‌توان بینظیر ظاهر شد. انتخاب لباس به سلیقه و فرهنگ خانواده‌ها مربوط می‌باشد اما باید در نظر داشت که لباس شما در روز عقد محضری می‌بایست ساده و دارای رنگ‌های مینیمال باشد تا زیبا به نظر برسید. استفاده از رنگ‌های لیمویی، صورتی، آبی  کمرنگ و مواردی از این قبیل می‌توانند به شما کمک کنند. گاها برخی از عروس خانم‌ها ترجیح می‌دهند تا در این روز، از کت و شلوار استفاده کنند. اگر پس از عقد، مراسمی برگزار نمی‌شود، این انتخاب می‌تواند خوب باشد.