تاریخچه لباس عروس

لباس عروسی، لباس  منحصر به فردی است. که در تمام اعصار مورد توجه بوده است. در کل تاریخ، زنان همواره در تلاش بودند تا در مراسم عروسی خود  لباس عروس خاصی داشته باشند. تاریخچه لباس عروس سفید طی سالیان طولانی دست خوش تغییرات زیادی قرار گرفت. در ایام قدیم خانم ها لباس عروس خود را به رنگ آبی انتخاب می­کردند زیرا رنگ آبی را نشانه پاکدامنی و عفت می­دانستند.

ملکه ویکتوریا با پسر عموی خود شاهزاده آلبرت ازدواج کرد که  بیشترین تاثیر  را بر رنگ لباس عروسی گذاشت. ملکه ویکتوریا نخستین فرد سلطنتی بود که در دوره مدرن پیراهن عروس سفید رنگ پوشید. در آن زمان رنگ سفید برای مراسم سوگواری مرسوم بود و رنگی مناسبی برای مراسم عروسی سلطنتی محسوب نمی شد. ملکه ویکتوریا با برتن کردن لباس عروس چرخه این رسم را به حرکت درآورد. او سنت شکنی کرد و رنگ سفید را برای لباس عروس خود انتخاب کرد. و از آن دوره تا به الان این تغییر همچنان پابرجا مانده است و در بیشتر کشورها خانمها رنگ سفید را برای لباس عروس خود می­پسندند. با وجود ترند بودن رنگ سفید بعضی از کشورها مانند: هند، چین، ژاپن، ویتنام همچنان از رنگهای ملی کشور خود برای لباس عروس تبعیت می­کنند.

 با توجه به فرهنگ و مذهب هر کشور رنگ و سبک لباس عروس متفاوت است. برای مثال در کشور هندوستان لباس عروس به رنگ قرمز و طلایی است و لباس سفید را در مراسم سوگواری به احترام درگذشته بر تن می­کنند.

اهمیت لباس عروس در گذشته

در زمان­های خیلی دور در قرون وسطی ازدواج فقط پیوند میان دو فرد نبود بلکه باعث اتحاد دو خانواده یا کسب کار و تجارت و حتی دو کشور بود. شکل لباس عروس باید بهترین معرف عروس و خانواده او می­بود، بنابراین لازم بود تا عروس  بسیار باشکوه و برازنده  به نظر برسد تا باعث بیشتر شدن اعتبار کشور خود در مقابل  کشور همسر آینده اش شود.

خانواده­های ثروتمند از بهترین و گرانترین پارچه­ها برای دوخت لباس عروس استفاده می­کردند که بیشتر از جنس مخمل ،حریر، ابریشم، اطلس و پارچه­های بافته شده بود.

رنگهایی  مانند: قرمز، مشکی و ارغوانی از رنگهای دیگر که از طبیعت گرفته می­شد بسیار سختتر بدست می­آمدند بنابراین بسیار گرانتر بود و فقط خانواده سلطنتی و اشراف لباس­هایی از این رنگ­ها برتن می­کردند.

لباس عروس با انواع جواهراتی مانند مروارید، یاقوت کبود و سرخ و زمرد آراسته و تزئین می­شد.

در بعضی موارد بقدری لباس عروس پوشیده از جواهر بود که خود پارچه دیده نمیشد و عروس با کمک از دو نفر ملازم باید به کلیسا هدایت می­شد و بخاطر انبوه جواهرات در زیر نور خورشید لباس عروس مانند الماس می­درخشید.

پیراهن عروس سفید رنگ

 

پیراهن عروس همیشه به رنگ سفید نبوده عروسها در دوران باستان برای نشان دادن شادی خود از رنگ­های شاد انتخاب می­کردند. زنان  ­با توجه به موقعیت اجتماعی خود، از رنگها و مواد متنوعی برای لباس عروس استفاده میکردند.

 در سال 1849 در کتابی که مربوط به مسائل بانوان بود این جمله چاپ شد:« بر اساس  سنت و آداب، از سال­ها قبل رنگ سفید مناسب ترین رنگ برای لباس عروسی محسوب می­شده. این رنگ نشانه پاکی و عفت دختران است و نشان­ دهنده  قلب  دست نخورده ای است که به مرد زندگی خود تقدیم می کند.»

در دهه 90 با ظهور فروشگاه­های متعدد هر زنی قادر به انتخاب لباس عروس مورد نظر خود بود و لباس سفید مورد پسند بسیاری از افراد قرار گرفته بود.

در یک ژورنال لباس نوشته شد که:« از سال های بسیاردور که زمان دقیق آن را نمی­توان به خاطر آورد، لباس عروس سفید بوده است.»
اگرچه این جمله اشتباه بود، اما در واقع  نشان می داد که لباس عروس باید به رنگ سفید باشد. اگرچه رنگ سفید بسیار معمول شده بود، اما بعضی از خانم­ها لباس عروس هایی را انتخاب می­ کردند که برایشان کاربردی­تر باشد و بتوانند بعدها هم از آن استفاده کنند. لباس عروسی همیشه  تا حد زیادی به مد زمان حال خود شباهت داشت و با تغییرات کوچکی می شد تا پیراهنی را برای دوباره پوشیدن آماده کرد.

 اعتقاد گذشتگان درباره رنگهای مختلف لباس عروس

 در قدیم اعتقاد داشتند که رنگ لباس عروس می­تواند بر آینده او تاثیر داشته باشد، شعری هم در این­باره سروده بودند که می­گفت:« ازدواج با لباس سفید یعنی انتخاب خیلی خوبی داشته اید، ازدواج با لباس عروس خاکستری یعنی راه دور می­روید؛ ازدواج با لباس عروس به رنگ سیاه، یعنی آرزوی برگشت به خانه را دارید؛ ازدواج با رنگ سرخ، آرزوی مرگ  خواهید کرد؛ ازدواج به رنگ آبی، یعنی پاک و راستگو خواهید بود؛ رنگ سبز یعنی شما از دیده شدن شرم می­کنید؛ رنگ زرد، یعنی شما از همسر خود خجالت می کشید؛ رنگ قهوه ای یعنی شما در خارج ازشهر خود زندگی خواهید کرد و رنگ صورتی به معنای غرق شدن روح شما بود.»

تاثیر جنگ جهانی اول بر مدل لباس عروس

خانم ها در گذشته سعی میکردند که طبق موقعیت اجتماعی خود و مد روز لباس بپوشند. کیفیت و قیمت پارچه در دوخت لباس عروس نشان دهنده جایگاه اجتماعی و ثروت آنها بود.

در زمان ادوارد هفتم، مردم بسیار به پوشیدن لباسهای تجملی و گرانقیمت اهمیت میدادند تا اینکه با وقوع جنگ جهانی اول این روند از میان رفت و مدل لباس پوشیدن ساده تر شد و حتی خانم ها برای جشن عروسی خود از لباس های تجملی استفاده نمیکردند. بخاطر جنگ خیلی از خانمها چند هفته بعد از نامزدی عروسی می کردند و وقت تهیه لباس عروس را نداشتند بنابراین بعضی اوقات پیش می آمد یکی از لباسهای خود را برای عروسی انتخاب می کردند. جالب اینجاست که در زمان جنگ عروس و دامادهایی که هر دو در جنگ شرکت داشتند با یونیفرم نظامی خود ازدواج می کردند و تعدادی از عروسها که اصرار به پوشیدن لباس سفید داشتند از دیگران قرض می گرفتند.

بعد از گذراندن جنگ دوره رونق و رفاه برای مردم ایجاد شد و تاثیر زیادی در نوع و سبک لباس عروس گذاشت. دوباره لباس عروس های بلند و دنباله دار با رنگهای سفید، کرم، نباتی رایج شد. در آن زمان کمتر از رنگهای آبی یا صورتی برای لباس عروس استفاده میشد.

لباس عروس در قرن جدید

 در عصر جدید مرکز توجه، سلیقه خود عروس است. او آزاد است طبق هر مدلی که دوست دارد لباس عروس خود را انتخاب کند. لباس عروس مجلل کار شده با مروارید یا یک لباس عروس ساده، بستگی به فرم هیکل و یا سلیقه،  لباس خود را انتخاب می کند.

 

 

شما قادرید هر رنگ و هر مدل لباس عروسی را که دوست دارید در مزون zp انتخاب کنید